"Zblázněná do map"

30. prosince 2015 v 15:34 | Vénie |  Články
Slíbila jsem si, že do nového roku stihnu napsat článek, který mi leží v hlavě už hodně dlouho. Jak už z názvu článku vyplývá, bude se týkat map. Konkrétněji vymyšlených map z knih nebo filmů. A předem se omlouvám za kvalitu fotek Rozpačitý


Už jako malá jsem se pokoušela vytvářet mapy. Takové ty dětské, neumělé napodobeniny toho, co je venku. Můj zájem se časem prohloubil a moje provedení map se zlepšovalo. Měla jsem desítky vymyšlených světů, které jsem donekonečna mapovala ve svých představách a představovala si, jaké by to bylo v nich žít. Když mi pak padla do ruky kniha Hobit (jedno z prvních českých vydání). Mapa na deskách mě okamžitě přesvědčila o tom, že kniha bude stát za to. A stála. Fantasy si získávalo mé srdce stále víc a víc. Mou nejoblíbenější mapou byla (a dosud je) Tolkienova mapa Středozemě. Dle mého názoru jedna z nejpropracovanějších map vůbec. Ale na tu bych si nikdy netroufla, a z toho důvodu se vrátíme k Hobitovi, přesněji k období po prvním filmu, ve kterém se objevila mapa Osamělé hory.


Původně měla být plastická celá, ale nakonec to došlo jen ke Šmakovi a ukazující ruce. Ta sama má asi nejdelší příběh. Našla jsem jí na jednom letním táboře ( Valar, jak směšně daleko se to zdá). Kus kůry vypadající jako ruka z mapy, Kdo by odolal? Už v té době mi hlavou prolétla myšlenka na vytvoření mapy z hobita. Nápad se však uskutečnil až o mnoho měsíců později. Ale výsledek stojí za to, nemyslíte?

Jestli se někdo z vás podíval na článek O mně (který pravidelně aktualizuji, jelikož mých zájmů stále přibývá) tak si možná všiml, že mezi mými oblíbenými seriály se objevil další. Pán času je totiž skvělé sci-fi (i když se přiznávám, že jsem viděla jen obnovené série). Kdo se dívá, jistě mu bude slovo Gallifrey něco připomínat Usmívající seNašla jsem někde na internetu předlohu ( v seriálu se ale nikdy neobjevila, takže je možné, že byla vytvořena nějakým fanouškem). Pokrývá čtyři papíry (dvě A3 a dvě A4) a visí mi nad postelí.
Nedařilo se mi ji vyfotit ostře a v celku, takže je na fotkách na dvě části.

A teď přijde na řadu můj poslední (?) výtvor, tentokrát čistě autorský. Ti, kteří sledují můj blog, budou vědět, že se pokouším o vytvoření vlastního fikčního světa jménem Eldaria, ve kterém idealizuji své představy fantasy vesmíru. Nedávno jsem konečně dokreslila Eldariiskou mapu. Výsledek posuďte sami.

Je zejímavé, že můj svět rozhodně nebyl ze začátku tak velký. Všimněte si malého ostrůvku Artakony (pod Terejem) a představte si, že moje počáteční verze byla velká asi jako jeho polovina, možná i menší. Pak se představa zvětšila na celý ostrov a později se rozrostla do podoby několika obrovských kontinentů, z nichž je Artakona pouze maličkým kouskem pevniny. Asi pro mě nebyla dost velká Usmívající se

Mým posledním výtvorem bych ráda článek uzavřela. Doufám, že stál alespoň trochu za to.
A co vy, máte doma taky nějaké mapy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. prosince 2015 v 20:35 | Reagovat

Ha! Přečetl jsem si článek dřív, než Aredhel (nejspíš teda)! :D
Je trochu škoda, že ne všechny popisky dokážu přečíst, ale i tak se mi ulevilo, že nejsem sám, kdo kdysi překresloval Tolkienovu mapu. Dodnes mi někde leží Středozem na formátu A4 zvětšená ručně z knižní verze.
Mám pochopitelně i autorské mapy.
Jelikož je Anekron dosud rozpracovaným světem, zatím vznikla jen mapa jednoho z jeho kontinentů jménem Renna, který má trošku zvláštní mírně spirálovitý tvar a zatím byl dějištěm veškerých textových her, počítačových pokusů či povídek (krom Soumraku Impéria, kde se hráč podíval na Térijské souostroví).
V současné době čas od času pracuji na "přiblížené" verzi oné mapy, která rozkresluje podrobně jednotlivé říše, zeměpisné zvláštnosti a třeba i osídlení. Zatím mám ale hotovou možná čtvrtinu kontinentu a je to práce na desítky hodin. Ne, že bych se jí věnoval nějak zvlášť často, dlužno podotknout.
Pak mám ještě někde založenou mapu Daxiolu, což je můj předchozí svět a někde bych snad našel i nedokončený Angwar. Posledními mapami jsou ty k Orsenu, úplně prvnímu z mých světů, ale ty jsem tehdá škrábal propiskou na jednotlivé A4, které se skládaly dohromady a vlivem toho už připomínají salát... takže asi tak :D

2 Šárka Šárka | Web | 31. prosince 2015 v 0:36 | Reagovat

Jsi můj člověk! Mapy, mapy, dovedla bych je študovat celé dny, a nejvíce samozřejmě ty středozemské, kreslené s nad ještě tuší, to je láska :) Je sranda, jak v tomhle jsme snad všichni fantasáci stejní, že si děláme vlastní světy a pro ně mapy a vymýšlíme jména. Mapa Ereboru je krásná, ta ruka je opravdu na ráně, je přesná. Eldaria vypadá k světu, musím ocenit přesnou linku tužkou!

3 Aredhel Aredhel | Web | 31. prosince 2015 v 2:55 | Reagovat

Krásná mapa u Hobita, opravdu pěkná. A ty ostatní vlastně taky. Škoda, že ty popisky vážně moc nejdou přečíst... Neuvažovala jsi někdy o studiu kartografie, když tě ty mapy tak baví vytvářet? Já mám kartografii jenom jako jeden předmět, ale už jsem si kvůli tomu ujasnila, že musím mapu svého vlastního světa předělat, protože dokud to nemá měřítko, je to vlastně jenom plánek... :-)

[1]: Tss...

4 Irith Irith | Web | 31. prosince 2015 v 7:25 | Reagovat

[1]: To je takové umění?
Z těch map vůbec nic nevidím, ale jinak fajn. Máš můj obdiv za trpělivost.

5 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 2. ledna 2016 v 22:51 | Reagovat

[4]: Jako myslíš, proč mi to tak dlouho trvá? Inu, jsou tam stovky vesnic, měst a míst, která se nějak musí jmenovat. Říše musí dávat geograficky smysl, aby byly ohraničeny přírodně a mohly fungovat co se týče počtu obyvatel, surovin nutných k rozvoji civilizace atp. Tedy samotné ježdění tužkou po mapě tolik času nesebere, ale...

6 Polly Polly | Web | 3. března 2016 v 19:05 | Reagovat

Taky skoro nic nevidím a popisky se mi ztrácí, ale hlavní obrysy vypadají opravdu dobře :-) Jen by to možná chtělo propříště alespoň trošku kontrastnější.
Jop a já mám doma mapu Kraje a taky jsem kdysi měla touho překreslit mapu cesty k Osamělé hoře a mapu Středozemě, ale čas se nedostává... A mapu vlastního světa jsem měla touhu vytvořit asi tak dva měsíce, dokud mi nedošlo, že ten svět je fakt divný a nemá to budoucnost, protože už mě nějak omrzel...

7 Neklan Neklan | 2. února 2017 v 20:46 | Reagovat

Paráda, ještě jak je to foceno na těch prknech!
Můj názor je, že mapy jsou pro fantasáky tak trochu nezbytnost - myslím, že není nic trapnějšího, než se ztratit ve vlastním světě. :-D A když je příběhů moc, tak si myslím, že to může vcelku lehce hrozit. Pokud vím, tak sám Tolkien si nějakou mapku taky velmi záhy črtnul, když To psal.
Líbí se mi, jak popisuješ ten vývoj - Artakona črtnutá na lístek z metra (to je asi bybost co? vsadím se, že byla v úplně jiném měřítku) se rozrostla na A3. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama