Říjen 2015

Drobné radosti - 7 days challenge - Krabička kuriozit

28. října 2015 v 12:17 | Vénie |  Challenge
Čas rychle utíká, a jak se zdá doběhl i ke konci mojí výzvy. Protože se mi však tato výzva velmi líbila, jelikož mně přinutila pravidelně přidávat na blog články a taky si přes den připomenout hezké věci, rozhodla jsem se ji zakončit delším článkem. Včera jsem psala o sbírkách. Dnešní článek s tímto tématem úzce souvisí. Jedná se totiž o moji sbírku nejrůznějších podivností a věcí, u nichž by jste si netroufli hádat k emu jsou dobré. Moje krabička kuriozit.

Drobné radosti - 7 days challenge - Sbírky

27. října 2015 v 23:20 | Vénie |  Challenge
Když se nad tím tak ohlédnu, zdá se, že mou drobnou životní radostí je asi něco sbírat. Sbírala jsem různé věci už od dětství. Mám sbírku polodrahokamů, ptačích per, říčních oblázků i všemožných prázdných deníčků a bločků s hezkým designem. Ještě nedávno jsem měla sbírku sošek kočiček (teď leží úhledně zabalené v krabici od bot). Vystříhávala jsem různé obrázky z časopisů a později si je schovávala. Také jsem si vypěstovala zálibu v dromadění všeho z dračím motivem, od propisek, přes přívěsky a náušnice až po deníčky a plakáty. Jednoduše, u mně v pokoji naleznete sbírky všehomožného druhu.

Drobné radosti - 7 days challenge - Krása starých věcí

26. října 2015 v 16:06 | Vénie |  Challenge
Tak a druhý článek dnešního dne. Další z mých zvyků (který ovšem teprve rozvíjím) je má láska ke starým vecem a způsobům. minulé Vánoce jsem si například pořídila brk a inkoust, a když se doma nudím, tak jimi píšu. Nedávno mně taky mám apřemluvila k prohlížení starých fotoalb. Moje první pochyby typu to bude nuda se vypařily téměř okamžitě po otevření. Navíc, jak už jsem zmínila v druhém článku této výzvy, miluju vůni starých knížek, rukopisů a fotek. Protože u mě platí, co e staré, to je hezké Usmívající se


Drobné radosti - 7 days challenge - malá připomínka

26. října 2015 v 16:00 | Vénie |  Challenge
Omlouvám se, že jsem za včerejšek nestihla napsat a vydat další článek. Musela jsem dělat dva projekty do školy. Zkrátka, dnes zveřejním dva články.
Tento zvyk jsem si osvojila spíš nedávno, když Janáčkovo divadlo v Bně zahajovala divadelní sezónu. Všude bylo plno lidí a já si sedla na kousek volného místa na takovém kopečku zelené trávy. A zrovna ve chvíli, když jsem si vytahovala peněženku, všimla jsem si, že na zemi leží malý, nenápadný, zářivě červený líst. Bezmyšlenkovitě jsem ho vzala a strčila do peněženky. Jaké bylo moje překvapení, když jsem na lístek nazila v kapsičce peněženky o pár dní později. Hned se mi s ním vybavily všechny ty skvělé zážitky, dobří herci i krásná hudba, a řekla jsem si, že by stálo za to, abych si takovými listy připomínala hezké chvilky. Nápad se mi potvrdil až tuhle sobotu, když jsem našla v Kroměříži bžízu, kderá měla naprosto neobvyklé listí. I tahle ukázka barevného podzimu putovala do kapsy v peněžence.
Rozhodně hodlám v tomle zvyku pokračovat. Je fajn připomínat si něco hezkého a klidného, když právě zrovna spěcháte na bus, nebo stojíte ve frontě před obchodem. Prostě a jednoduše slovy mého oblíbeného seriálu : "Není to jen list, je to první stránka."

Drobné radosti - 7 days challenge - Přehlížené detaily

24. října 2015 v 18:56 | Vénie |  Challenge
Když se procházím, nebo někam jedu, ráda si po cestě všímám maličkostí, které jiní přehlížejí.Kolik z vás by si všimlo že v zahrádce u nabílo obarveného domečku ještě kvetou růže, nebo že podzimní list ležící na cestě má opravdu zajímavé barvy? Někdo nepochybně ano, ale většina jednoduše projde kolem. Já si přítomnost takových detailů naopak užívám.
Maličká pavučinka uvězněná mezi mžížemi parku a na ní perličky ranní mlhy jako navlečené na hedvábné šňůrce. Krásná, viďte?
Mandala z listů a podzimních plodů , vytvořená dnes odpoledne v zámeckém arku v Kroměříži.

Drobné radosti - 7 days challenge - obloha právě teď

23. října 2015 v 18:57 | Vénie |  Challenge
A tady už je moje oblíbená třetí denní zvyklost. Dívat se na nebe. Každý den. Dívat se na horu na bílá a šedá oblaka na rudnoucí červánky nebo na oblohu jasně modrou a lesklou jak vyleštěné zrvćadlo.
Je krásné si připomínat, že nic není stálé a všechno se mění. Jako obloha nad námi. Nezůstane stejná ani na vteřinu. Podívejte se taky někdy na oblohu, nikdy už nebude stejná jako dřív.
Mám opravdu mizerný foťák. Původně měla být obloha mnohem oranžovější.

Drobné radosti - 7 days challenge - Vůně knih

22. října 2015 v 16:53 | Vénie |  Challenge
Mou druhou drobnou radostí je můj malý "rituál" při kupování nových knih nebo vybírání si knihy v knihovně. Říká se nesuď knihu podle obalu. přísloví je asi pravdivé, ironické všask je, že já knihu podle obalu rozhodně soudím. Hlavní kritérium však představuje vůně. Vůně starých a nových knížek. Neznám nic lepšího.
Druhé z mých menších kritérií je, jakou má kniha první a poslední větu. Ty nejdůležitější části knihy, jak příběh začíná a jak končí.

Drobné radosti - 7 days challenge- Mince a letopočty

21. října 2015 v 17:08 | Vénie |  Challenge
Je zajímavé, že vždycky když mi někdo připomene slovní spojení "drobné radosti" vybaví se mi právě tento zvyk. Totiž pokaždé když platím deseti dvaceti nebo padesátikorunovou mincí, musím se podívat na letopočet ve kterém byla vyražena. Pokaždé. Když stojím ve frontě na nákupu, nebo když si vysypu peníze z pokladničky. Ne, že bych si všechny ty letopočty pamatovala, to ne. ale udělá mi radost, když například narazím na minci novou, vyhotovenou v minulém roce, nebo na minci, která se na světě objevila ve stejný rok jako já a nebo třeba výroční dvacetikorunu z roku 2000 s pražským orlojem.


Mince na obrázku jsou z roků: 1993, 1997, 2010 a 2012

Drobné radosti - 7 days challenge

20. října 2015 v 20:33 | Vénie |  Challenge
Viděl někdo z vás film Amélie z Montmartru? Pokud ne, měli byste to napravit. Skrývá se v něm totiž spousta moudra.
Mě osobně se nejvíc líbí ta část hned na začátku, kdy vypravěč mluví o "drobných radostech". Nevím proč, ale je mi taková sympatická. Protože každý máme své drobné radosti, své malé denní rituály, bez kterých by nám svět občas připadal nudný. A jelikož nevím, zda se mi v dohledné době podaří něco napsat, rozhodla jsem se zkusit systém "výzev" (i když mu možná zas tak úplně nerozumím Usmívající se) Jednoduše si každý den za celý týden (myšleno od středy po další středu) budu fotit své drobné radosti, hlouposti, bez kterých se přes den neobejdu a pak je postupně jednu po druhé dám sem. No, uvidíme, co z toho vznikne. Držte mi palce. Jo a pokud se kdokoli z vás bude chtít k téhle výzvě připojit, může. Stačí si jen každý den udělat čas na drobné radosti kterých je svět kolem nás plný.