Ze všeho první byly hvězdy – o prvním životě a vzniku světa

21. července 2015 v 20:58 | Vénie |  Eldaria
Zdá se, že vydávání nových článků každý měsíc se pro mě stalo tradicí Usmívající se. Po uplynulém čase vám přináším další legendu, tentokrát o tom, jak vznikl svět a první obyvatelé vesmíru.


Doba, která nastala po zahnání prázdna, byla pro vesmír jen další klidnou etapou jeho existence. Ale hněv Velké matky neodešel docela. Prozatím jej však vystřídala touha. Touha spatřit a vytvářet nové věci, jiné, než zatím poznala. Vesmír jí začal připadat prázdný a opuštěný. A tehdy ji napadlo vytvořit jiný rozměr existence než myšlenky, které tvořily svět duchů a než světlo, které tvořilo Slunce, Měsíc a Lunu. A v jeden magický okamžik zašeptala dvě slova. Nemají obdobu v lidském jazyce, jelikož v nich bylo obsaženo tolik pocitů a myšlenek, že by nenaplnily ani tu nejhlubší propast, ani nedosáhly výšky nebes. Od té chvíle už vesmír nebyl tak pustý. Jeho prvními obyvateli se staly dvě obrovské velryby - černá a bílá. Doeth černou velrybu pojmenovala Nero a bílou Wyn. Její spokojenost však neměla dlouhého trvání jelikož, se první dva živí tvorové rozhodli jinak než ona, a společně vypluly do ohromného kosmického prostoru kroužíc kolem sebe jako by tančili. Nikdo už je nikdy neviděl, ale říká se, že až se jednoho dne vrátí prorokuje to konec světa jaký jej známe. Prvotní neúspěch ale neodradil Doeth od tvorby. Rozhodla se tedy vytvořit zvíře s větší energií, potenciálem a svižnějším myšlením. V té chvíli i v jejím srdci zaplanul oheň a dal tak vzniknout ohnivému ptáku, kterému se na zemi říká Ignis, nebo také Fénix. Ve zvířeti planul oheň, pýcha a vznešenost. Kosmos prořízl jeho pronikavý výkřik, když v té chvíli vzplanul jako pochodeň a jeho záře by mohla konkurovat záři slunce. Kosmická matka však dobře věděla, že vesmírná rovnováha se v té chvíli lehce vychýlila. Nechala proto své myšlenky plynout jako řeku. Vznikl tak druhý pták - dešťový, bratr a protějšek Fénixe. Předkové mu dali jméno Glaw.
K překvapení samotné matky začali práci proti sobě kroužit a všemožně se proplétat. S novým mohutným výkřikem Ignis vzplál a svým ohněm zažehl i srdce světa. Jeho dešťový bratr pak oblétl zářící objekt a po chvíli váhání začal plakat a vyplakal na něm všechny moře a oceány.

Teď před Doeth stál nový, modrý svět. Se smíchem po něm přejela zářící dlaní a na jeho povrchu se začala zvedat pevnina a vlnit mohutná pohoří. Tak byl stvořen svět, který se ve všech jazycích zveme Eldaria. Po utvoření jeho konečné podoby ohnivý pták odletěl za jinými hvězdami, daleko do vesmíru, zřejmě následujíc kosmické velryby. Dešťový pták však na Svět nikdy nezanevřel a často se do něj vrací v podobě překrásného ptáka s perutěmi, jejichž špičky jsou bílé jako pěna na hřebenech vln, průzračnějšími než nejčistší studánka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 22. července 2015 v 15:56 | Reagovat

Představa vodní obdoby Fénixe je osvěžující a originální, navíc v mýtu dobře funguje. Tvůj svět se mi líbí čím dál víc :)

2 Aredhel Aredhel | Web | 29. července 2015 v 1:51 | Reagovat

Velryby, juj!!! Připomíná mi to maorské legendy- viděla jsi Pána Velryb? Mám slabost pro velryby. Ne už tak moc pro fénixe, dešťový pták je ale rozhodně zajímavý.
Některé tvoje nápady mi připadají vážně dobré, tahle legenda dle mého mínění rozhodně překonala tu předchozí. :-)

3 hvezdny-trpyt hvezdny-trpyt | Web | 6. srpna 2015 v 12:18 | Reagovat

[1]:děkuji, chvála potěší :)
vodní fénix vlastně vznikl při pročítání fantastické zoologie. Našla jsem zmínku o dešťovém ptáku a hned jsem si ho v hlavě představila po svém. Původně měly být první zvířata draci, ale to už mi přišlo moc otřepané, a nechtěla jsem nikoho vykrádat.

[2]: Taky si myslím, že velryby byly dobrá volby. Mám je také moc ráda, překrásně zpívají a tančí pod vodou.
I já sama si myslím, že tahle legenda je lepší než ta první :)

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 8. srpna 2015 v 16:47 | Reagovat

[3]: Přesně, draci jako první jsou megaklišé. Proto jsou v mé vlastní mytologii až druzí na řadě, nijak se nepodobají svým obvyklým vzorům a především - vymřeli :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama