Prosinec 2014

Zimní slunovrat

22. prosince 2014 v 16:07 | Vénie |  Články
Zdravím vás všechny v tento zimní čas (i když venku to na zimu příliž nevypadá). Jak jistě víte, včera nastal den zimního slunovratu, čas, kdy je nejratší den a nejdelší noc. V dřívějších dobách bylo toto datum zasvědceno keltským svátkům jménem Alban Arthuan, jehož název můžeme volně přeložit jako "Světlo Artuše" či též "Světlo Medvěda" což odkazuje k symbolickému zvířeti strážící sever. Podle legend víme, že Keltové považovali zimní slunovrat za den, kdy se narodil, nebo spíše znovuzrodil, sluneční bůh Belen. Byl to den Naděje neboť slunce dávalo příslib nového života.
S tímto dnem se pojí i mnoho tradic a rituálů. Nejčastějí známou tradicí je pálení ohňů které měly posílit světlo "nového" slunce. V jiných zemích je tento zvyk znám jako pálení vánočního polena.
Další tradicí bylo kupříkladu věštění budoucnosti z rozkrojených jablek či ořechů.
Mezi oslavy patřilo i pečení rituálních koláčů, nebo zdobení obydlí snítkami břečťanu a jmelí jenž měli připomínat znovuobnovení životní síly.
Též si v tento den předávali různé drobné dárky, aby prosvětlili svět láskou v temný čas.
Později církev přesunula oslavu Ježíšova narození na toto datum aby tak zamezila slavení dalších keltským a pohanským zvyků. Proto je tento čas v dnešní době znám více jako vánoce, než jako svátky letního slunovratu.