Něco málo o Enkaustice

2. listopadu 2014 v 19:02 | Vénie |  Články
Ahoj, zdravím všechny mé věrné čtenáře,
po dlouhé době jsem si zase udělala čas na nějaký malý článek. Rozhodla jsem se tedy napsat o ne zrovna známém - i když poslední dobou stále populárnějším tématu: enkaustice. Tak tedy k první, hlavní otázce.
Co to je enkaustika?
Enkaustika je malování horkým voskem. Není k němu potřeba nějak velké znalosti umění nebo jakéhokoli malování. Pomocí této techniky lze vytvořit mnohé abstraktní obrazce i malebné krajinky.
Co k enkaustice potřebuji?
Důležité je mít doma starou žehličku, na kterou se vosk nanáší. Lze také koupit speciální žehličku na enkaustiku, která je lehká do ruky a dobře se s ní manipuluje.
Také je potřeba si sehnat vosky. Můžou to být klidně obyčejné školní voskovky a nebo, pokud se rozhodnete že to s enkaustikou myslíte opravdu vážně, můžete si zakoupit i enkaustické vosky v pestré šále barev. Jsou prodávány po malých bločcích ale nepatří k nejlevnějším záležitostem.
No a poslední věc která vám nesmí chybět, je vaše vlastní fantazie.
Jak se dělá enkaustika?
O enkaustice jsou již desítky různých kurzů, ale já se vám alespoň v kostce pokusím vysvětlit základy.
Připravte si žehličku, vosky, papírové utěrky (žehličku je potřeba po použití otřít) a nesavý papír (např. ze starého kalendáře)
Připravte si papír před sebe. Uchopte do ruky žehličku a otočte ji tak abyste nahoře měli spodek žehličky nahoře. Pak vezměte vosk a naneste jej na žehličku. Je důležité abyste žehličku nenakláněli jinak by vám mohl horký vosk stéct na ruku. Pak žehličku rychle otočte, a přejeďte s ní po papíře, dlouhým rovným tahem. Co vidíte? nějaké zvířátko, nebo krajinu? Horizont nebo jezero? Nebo vidíte jen barvu na papíře? Nevadí, nejlepší je na tom to, že když se vám vaše dílo nelíbí, jednoduše po něm přejedete žehličkou a můžete začít znovu. Můžete vytvořit krásná abstraktní díla. Upozorňuji předem že pokud chcete začít krajinky začněte nejprve oblohou, pak postupujste na horizont a až nakonec se dělá krajina vepředu. Ale jinak je vše na vás, tady se meze nekladou. Z povdených enkaustických dílek se třeba dělají úžasné a originální dárky k narozeninám.
Proto radím, chvilku hledejte na internetu, najděte si kvalitní kurz o enkaustice, najděte žehličku a vostky a popustěte uzdu své fantazii! Vsadím se že si vás enkaustika získá stejně jako mě.


(viz Galerie)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leonax Leonax | E-mail | 3. listopadu 2014 v 17:10 | Reagovat

To bych si někdy chtěla zkusit! :)
Pěkný blog :)

P.S: Mé návštěvnosti se nezbavíš ;)

2 Morell Morell | Web | 11. listopadu 2014 v 20:46 | Reagovat

Krásné umění. Může být velmi kreativní. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama