Za hranicí reality

15. září 2014 v 14:37 | Vénie |  Články k tématům týdne
Realita. Slovník ji definuje jako objektivně existující jev. Ale má realita opravdu takovou váhu, jaká se jí v dnešní době přikládá? Na tuto otázku se chci zaměřit v následujícím článku.
Dle mého názoru, je realita pouze pojem kterým lidé v dnešní době označují věc fyzicky možnou. Pojem "reálné" je pro mě jen prázdným zvukem, jelikož mnoho věcí, dříve nereálných, se staly skutečností. Když by někdo před dvě stě lety řekl, že jednou budou lidé létat i na měsíc, vysmáli by se mu. Ale dnes to možné je. Z toho důvodu si myslím, že realita je pomíjivá, a nerada tento pojem užívám, protože sama žiji alespoň svým duchem ve světě smyšlenek, ztřeštěných nápadů a nekonečných možností. Takové místo by se dalo označit za místo, které se nachází za hranicí reality, protože je neskutečné a nachází se pouze v lidských myšlenkách. Ale kdysi se v lidských myšlenkách taky zračily telefony, letadla nebo stroje na zmrzlinu. Jenže lidé, kteří je měli ve svých představách, nechtěli jen nečinně sedět. Chtěli objevovat nové věci, a proto dnes máme ledničky, televize, auta, počítače, kávovary a spoustu dalších užitečných věcí. Protože lidé, kteří je vymysleli, posunuli hranici vždy o kousek dál, a proto je dnes na pomezí skutečnosti, cestování časem a ne ježdění autem, jak tomu bylo v dřívějších dobách.
A teď zase trochu vybočím. Zamyslete se na chvíli. Které věci se vždy posouvají za hranici a vytváří neuvěřitelné, světy, místa, postavy i zvířata? No přece staré známé knihy, komiksy a filmy. Ty nás vždy dokáží přenést někam jinam-za tu pomyslnou čáru skutečnosti a dovolují nám na chvíli utéct od kruté a mrazivé reality všedního dne. Proto tak ráda čtu, protože knihy mě na chvíli dokáží odnést pryč, daleko od míst, která znám a před očima my promítnou nová, neznámá místa, krajiny a města. Setkávám se tam s neuvěřitelnou fantazií a genialitou autora (pokud si ovšem dal tu práci, a děj knihy stojí za to). I filmy, se snaží vytvořit světy, ke kterým bychom se rádi vraceli, a dojímají nás překrásnými příběhy. Myslím si proto, že i filmy, knihy a komiksy by měli být zařazeni za hranice reality.

Tímto uzavírám svůj článek o pojednání definice slova Realita a doufám, že vás alespoň trochu zaujmul. Děkuji, že jste byli tak hodní a přečetli si článek až do konce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 15. září 2014 v 15:46 | Reagovat

Přesně. Já používám příběhy, knihy a filmy, jako cestičku pro útěk z "reality". Jako místo, kde mohu nebýt normální a nikomu to vadit nebude, protože tam nejsou normální všichni :-)

2 Vénie Vénie | Web | 15. září 2014 v 17:57 | Reagovat

Já vím, knihy, filmy a tak jsou prostě nejlepší. Hlavně Pán prstenů od Tolkiena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama